Procjena bodova u EU projektima

Razmišljaš o prijavi na EU natječaj za dodjelu potpore, no brine te jesi li prihvatljiv/a i imaš li šansu dobiti potporu, a procjena bodova u EU projektima čini ti se kao kvantna fizika.

Osim Sažetka poziva ili Uputa za prijavitelje, ključan dokument koji trebaš provjeriti je i Prilog 3. Postupak dodjele koji, osim kontrolne liste za provjeru prihvatljivosti, sadrži i kriterije za ocjenjivanje kvalitete.

Procjena bodova u EU projektima – I. korak

Naime, prvi korak u procesu evaluacije projektnih prijava je administrativna provjera.

Ovdje se provjerava jesi li predao/la prijavu u propisanom roku, jesi li predao/la prijavu na zadnjoj verziji propisanih obrazaca, baviš li se odgovarajućom djelatnošću, je li tvoja tvrtka odgovarajuće veličine i slično.

Provjeru udovoljavaš li ovim kriterijima možeš napraviti prolaskom kroz kontrolnu listu iz spomenutog Priloga 3.

Procjena bodova u EU projektima – II. korak

Sljedeći korak je procjena bodova tj. jesi li skupio/la dovoljan broj bodova za sufinanciranje.

Svakim EU natječajem propisan je minimalan broj bodova potreban da bi se ostvarila potpora.

Dio bodova koje trebaš skupiti odnosi se na tvoje povijesno poslovanje i trenutne čimbenike (npr. tvoja lokacija, broj zaposlenih u prethodnoj godini, pozitivna EBITDA, nalaziš li se u teškoćama itd.).

Drugi dio odnosi se na učinke koje ćeš postići planiranim ulaganjem (npr. koliko ćeš povećati prihode, izvoz, broj zaposlenih, koliko ćeš proizvoda / usluga unaprijediti ili pak novih ugovora sklopiti).

Subjektivni vs. objektivni bodovi

Bodovnu listu mogli bismo sagledati i kao skup objektivnih i subjektivnih bodova.

Objektivni bodovi su oni koje skupljamo na temelju podataka koji se mogu monetarno izraziti (npr. 4 nova radna mjesta, povećanje prihoda za 20 % ili unaprijeđena 2 nova proizvoda).

Subjektivni bodovi su dodijeljeni za informacije koje u prijavu unosimo opisno. Ovo zapravo znači da možeš imati odličan projekt, no ako nisi detaljno, koncizno i precizno odgovorio/la na sva opisna pitanja u prijavi, projekt može izgubiti potporu.

Procjena bodova u EU projektima i uloga konzultanta

Uloga je konzultanta između ostalog osigurati subjektivne bodove. Konzultant s iskustvom u pisanju EU prijava zna kako prevesti tvoje ideje i planove u projektnu prijavu, može ti sugerirati dodatne aktivnosti koje možeš u sklopu projekta odraditi, a koje se EU natječajima posebno boduju i zadužen je da sva pitanja na koja moraš odgovoriti budu pokrivena.

Često nas pitaju – znači li to da subjektivni bodovi ovise o evaluatoru koji će me obrađivati?

Naš odgovor je – ako je prijava “školski” napisana, evaluator ti neće moći skinuti “subjektivne” bodove.

Trebaš li objektivnu procjenu koliko bodova možete ostvariti na određenom natječaju, a baziranu na iskustvu obrati nam se!

Posljednjih 12 godina pomažemo u pripremi dokumentacije za EU financiranje. Pratimo sve dostupne izvore financiranja. Javi se da budemo tvoja desna ruka.

Autor: Tatjana Štefanac Zjalić

Trebaš li novac za financiranje poslovnih ideja?

Pogledaj aktualne potpore za poduzetnike

Pronađi za što, koliko i kad možeš dobiti novac.

Za tebe smo izdvojile kratke, a cjelovite i pravovremene informacije o opcijama financiranja tvog poslovnog rasta.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support