Ako se baviš se razvojem aplikacija ili dizajniraš interijere, proizvodiš ili planiraš investiciju u logistički centar ili novi proizvodno-poslovni prostor, znaš li da možeš ostvariti uštede u porezu na dobit?
Niz je djelatnosti koje su prihvatljive za ostvarenje uštede u porezu na dobit kroz porezne olakšice temeljem Zakona o poticanju ulaganja – arhitektura, dizajn, proizvodnja, IT i dr.
Ova mogućnost poduzetnicima u Hrvatskoj na raspolaganju je dugi niz godina s manjim izmjenama tijekom godina.
Koji su preduvjeti za ove uštede u porezu na dobit?
Maksimalni iznos potpore ovisi o tvojim planiranim ulaganjima u materijalnu i nematerijalnu imovinu u razdoblju od tri godine. Za ostvarenje prava na olakšicu poreza na dobit, prijavu je potrebno podnijeti prije nego što započneš s zapošljavanjem novih djelatnika ili naručivanjem nove opreme i softvera.
Minimalno potrebno ulaganje u dugotrajnu imovinu je 50.000 EUR u slučaju kad se ušteda poreza na dobit može koristiti u razdoblju od 5 godina ili 150.000 EUR u slučaju kad se porezna ušteda može koristiti u razdoblju od 10 godina.
Ključan uvjet za prihvatljivost je da planiraš i zapošljavanje, a da bi imao/la koristi od ove opcije neophodno je da posluješ s dobiti. Očekivan broj novih radnih mjesta je od 3 do 5 u naredne tri godine, a ovisno o veličini poduzetnika.
Kako se koristi potpora?
Više je oblika potpore moguće ostvariti.
Primjerice, manje plaćen porez na dobit, bespovratna sredstva za nova radna mjesta i edukaciju i dr.
Iznos manje plaćenog poreza na dobit u godini ovisi o tvojoj redovnoj poreznoj obvezi, a umanjuje se od 50 % do potpunog ukidanja poreza, ovisno o visini investicije te novim radnim mjestima. Najduži period korištenja ove olakšice je od 5 do 10 godina.
Koliko se potpore može dobiti?
Ne možeš umanjiti stopu poreza na dobit u narednih 10 godina bez ograničenja :).
Iznos maksimalne potpore ovisi o veličini poduzeća te tvojoj djelatnosti.
Potpora koja se dodjeljuje temeljem ovog Zakona je regionalna potpora zbog čega iznos koji možeš ostvariti ovisi o karti regionalnih potpora (u nastavku).
Poduzetnici koji investiraju i otvaraju nova radna mjesta na području Grada Zagreba mogu računati na nešto niže stope sufinanciranja u usporedbi s drugim dijelovima Hrvatske.
Na primjer, mali poduzetnik koji ulaže u Zagrebu može ostvariti porezne olakšice u visini od 55 % vrijednosti ulaganja tijekom tri godine. S druge strane, ako isti poduzetnik odluči ulagati u Zagrebačkoj županiji, može ostvariti olakšice do 70 % vrijednosti ulaganja u istom razdoblju.
Porezne olakšice vs bespovratna sredstva
Kada se uzmu u obzir ugovorne obveze, način realizacije planiranih investicija i procedure provedbe, ova opcija predstavlja jednostavniji put u odnosu na prijavu na EU natječaje. Za koje ostvaruju visoke profite i planiraju zapošljavati nove djelatnike, porezne olakšice predviđene Zakonom o poticanju ulaganja često su isplativije od bespovratnih sredstava iz EU fondova.
Proces prijave za porezne olakšice administrativno je manje zahtjevan, a investicija može obuhvatiti svu radnu opremu koja se knjiži kao dugotrajna materijalna ili nematerijalna imovina poduzeća.
Za podršku u izradi dokumentacije za prijavu na Zakon o poticanju ulaganja, javi nam se.
Do sada je Happtory uspješno podržao investicije klijenata u vrijednosti veće od 90 milijuna EUR. Tijekom posljednjih 12 godina projektna iskustva članova tima su i znatno veća od spomenutog iznosa.
Autor: Tatjana Štefanac Zjalić