Znaš li da se mogu ostvariti porezne olakšice za IT tvrtke?
IT tvrtke mogu ostvariti značajne porezne uštede ako planiraju zapošljavanje te opremanje novih radnih mjesta poput kupovine računala, softvera ili licenci i dr.
Kada se moraš prijaviti?
Prijavu za ostvarenje prava na olakšicu poreza na dobit potrebno je napraviti prije zapošljavanja i prije narudžbe nove opreme ili softvera. IT tvrtke imaju mogućnost prijaviti i troškove razvojnih projekata, tj. trošak razvoja vlastitih rješenja koja nisu po narudžbi klijenta.
Promatra se ulaganje koje će nastati u periodu od 3 godine od početka projekta.
Koje su stope sufinanciranja?
Poduzetnici koji ulažu i zapošljavaju na području Grada Zagreba mogu ostvariti niže stope sufinanciranja nego u drugim gradovima u RH. Primjerice, mali poduzetnik u Gradu Zagrebu može ostvariti uštedu u iznosu od 55 % od vrijednosti ulaganja u naredne 3 godine. Dok isti poduzetnik ako ulaže primjerice u Zagrebačkoj županiji može ostvariti do 70 % od vrijednosti ulaganja u naredne 3 godine.
Minimalno potrebno ulaganje u dugotrajnu imovinu je 50.000 EUR u slučaju kad se ušteda poreza na dobit može koristiti u razdoblju od 5 godina ili 150.000 EUR u slučaju kad se porezna ušteda može koristiti u razdoblju od 10 godina.
Porezne olakšice vs bespovratna potpora
Porezne olakšice za IT tvrtke temeljem Zakona o poticanju ulaganja atraktivnije su od bespovratnih sredstava iz EU fondova, ako ste visoko profitabilni i planirate nova radna mjesta. Provedba projekta za ostvarenje poreznih olakšica manje je administrativno zahtjevna, a moguće je prijaviti ulaganje u svu opremu za rad koja se evidentira kao dugotrajna materijalna i nematerijalna imovina tvrtke. Moguće je i u sklopu ove opcije dobiti bespovratnu potporu za edukaciju zaposlenika ili pak za pokriće plaća novih djelatnika.
Ipak, nije prihvatljivo ulaganje koje ne doprinosi rastu poslovanja ili modernizaciji jer bi se takva ulaganja promatrala kao zamjenska ulaganja koja nisu poticana ovom mjerom. Nije prihvatljivo ulaganje koje se odnosi na redovite tekuće troškove ili drugu kratkotrajnu imovinu.
Dokumentacija koja se predaje je poslovni plan, propisani obrasci, skupna izjava i godišnji financijski izvještaji poduzeća.
Za podršku u izradi dokumentacije za prijavu na Zakon o poticanju ulaganja, javi nam se.
Do sada je Happtory uspješno podržao investicije klijenata u vrijednosti veće od 90 milijuna EUR. Tijekom posljednjih 12 godina projektna iskustva članova tima su i znatno veća od spomenutog iznosa.
Autor: Tatjana Štefanac Zjalić