Tatjana Štefanac Zjalić, direktorica društva Happtory, je u 2015. godini u časopisu BIZdirekt (broj 37, godina VII, veljača 2015, članak EU fondovi) dala svoj osvrt na to koji su izazovi u ishođenju različitih vrsta potpora, na što sve poduzetnik (korisnik potpore) mora obratiti pažnju prilikom prijave na natječaj i koja je uloga savjetnika u svemu tome.
U nastavku donosimo ključne poruke iz članka.
Tipovi potpora
Malo ili srednje veliko poduzeće s može ostvariti potporu putem poreznih olakšica, beskamatnih kredita, kredita s povoljnom kamatnom stopom ili putem bespovratnih sredstava iz nacionalnih izvora ili EU programa. Izazov je kombinirati više oblika potpore radi postizanja optimalnog sufinanciranja investicija.
Uvjeti i izazovi
- Ne postoje generalna pravila koja propisuju uvjete za dodjelu potpore.
- Dinamika ostvarivanja i isplate potpore razlikuje se po natječajima (npr. ponekad potporu možete ostvariti po završetku investicije, ponekad određenom dinamikom tijekom provedbe, a ponekad u značajnom iznosu na početku investicije).
- Koji su prihvatljivi troškovi? (Npr. sufinanciranje troška kupovine zemljišta, objekata ili trošak kupovine rabljene opreme značajno boljih tehničkih specifikacija)
- Kada smijete započeti investiciju? (Npr. tek nakon podnošenja prijave)
- Složenost procedura koje treba slijediti (npr. javna nabava).
- Koliki iznos potpore možete dobiti, a koliki postotak morate sami investirati?
- Je li svrha vaše investicije usklađena sa svrhom natječaja?
- Koliko je dopušteno trajanje projekta?
- Što sve od dokumentacije trebate imati spremno u trenutku prijave na natječaj (npr. građevinska dozvola, obvezujuće pismo namjere banke i sl.)?
- Kako osigurati administrativnu i projektnu urednost prilikom prijave na natječaj?
Ukoliko želite sami pripremati projekte za prijavu na natječaj važno je, osim izučavanja niza natječajne dokumentacije, proučiti i često postavljana pitanja i provjeriti je li u međuvremenu objavljena izmjena natječaja.
Uloga savjetnika
Savjetnici su spona između institucija koje daju novac i poduzetnika te imaju važnu ulogu u „prevođenju“ planiranih investicija u sufinancirane projekte. Investicije koje će osigurati otvaranje radnih mjesta ili plasiranje novih proizvoda ukoliko nisu prezentirane na propisani način – nemaju šansu dobiti potporu. Iskustvo stečeno značajnim brojem odrađenih različitih projekata, dostatni kapaciteti i stručne kompetencije koje imaju stručnjaci mogu maksimizirati šansu dobivanja potpora.
Članak u cijelosti možete pročitati na: http://www.mirakul.hr/wp-content/uploads/2015/02/BIZdirekt_Primorska-Hrvatska_37_veljaca_2015.pdf
Ako vam je potrebno savjetovanje oko odlučivanja o relevantnoj potpori i asistencija u pripremi prijave, Happtory vam može pomoći.